Letnie zapalenie wymienia-co robić?

Letnie zapalenie wymienia-co robić?

              Letnie zapalenie wymienia to przypadłość, która atakuje jak sama nazwa wskazuje głównie latem. Choroba ta jest bardzo powszechna, ponieważ przenoszona jest przez muchy. A jak wiadomo latem jest ich zatrzęsienie.

Jakość kiszonki z lucerny

Jakość kiszonki z lucerny

              Kiszonka z lucerny odznaczająca się dobrą, jakością to źródło łatwostrawnego białka. Ponadto stanowi jeden ze składników TMR-u. Aby jednak tak było należy pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach.

Susza i zagrożenia

Susza i zagrożenia

              Sucho w lasach. W kilkunastu nadleśnictwach obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tereny patrolują śmigłowce i drony, a straż pożarna interweniuje niemal codziennie.

Deficyt jałówek w stadzie, remont stada

Deficyt jałówek w stadzie, remont stada

              Deficyt jałówek w stadzie to sytuacja, która może przysporzyć wiele problemów. Wielu gospodarzy napotykających ten problem decyduje się w pierwszej kolejności na zakup jałówek. Istnieją możliwości naprawy sytuacji bazując na własnym stadzie. Zatem jak to zrobić ?

Wypalanie traw, czy warto?

Wypalanie traw, czy warto?

              Jak i w ubiegłych latach, tak i w tym roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ostrzega i uświadamia jak niekorzystne zmiany w środowisku niesie za sobą zabieg wypalania traw, a także jak wielkie zagrożenie wypalanie traw może stanowić dla ludzi.

Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?

Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?

              Niebawem rolnicy zabiorą się do koszenia traw. Wybranie odpowiedniego momentu jest niezmiernie ważne, ponieważ wiąże się to z zawartością włókna. A zbyt wysoka jej zawartość nie jest korzystna dla krów.

Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?

Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?

              Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania, który w swej istocie skupia się na zrównoważonej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Co więcej jest to taki sposób gospodarowania, który posługuje się praktykami przyjaznymi środowisku, a także wspomaga różnorodność biologiczną przy wykorzystaniu naturalnych procesów i zapewnieniu zwierzętom odpowiedniego dobrostanu.

Ceny nawozów w 2016 roku

Ceny nawozów w 2016 roku

              Rok 2016 zapowiada się bardzo nietypowo. W przeciwieństwie do lat ubiegłych nawozy nie idą w górę, a tanieją. Jest to dobra informacja, zwłaszcza dla tych rolników, którzy jeszcze nie otrzymali dopłat unijnych i nie mają gotówki. Niestety polskie nawozy coraz częściej wypierane są przez konkurencyjny import.

Ubezpieczenie upraw-czy warto?

Ubezpieczenie upraw-czy warto?

              Rolnicy dwoją się i troją by ich plony były jak największe i jak najlepszej jakości.  Jednak nie wszystko da się przewidzieć. Mowa tu m.in. o szkodliwym działaniu warunków atmosferycznych. Dlatego warto pomyśleć nad dobrym ubezpieczeniem upraw, by nie ponieść znaczących strat.

Kiedy siać kukurydzę?

Kiedy siać kukurydzę?

              Jeśli chodzi o odpowiedni czas na siew kukurydzy rozpoczyna się on zwykle w drugiej połowie kwietnia. Jednak warunki atmosferyczne niekiedy powodują, że rolnicy stają przed dylematem związanym właśnie z optymalnym terminem siewu kukurydzy.

Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?

Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?

              Mogłoby się wydawać, że skarmianie bydła świeżymi paszami to nic trudnego. Kiedy w sezonie wiosennym pojawia się już taka możliwość gospodarze niezwłocznie z niej korzystają. Jednak świeże pasze należy wprowadzać stopniowo, by uniknąć niepotrzebnych problemów.