Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?
Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?

Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?

              Kukurydza na ziarno - To właśnie od terminu koszenia w dużej mierze zależy, jakość ziarna. W niektórych częściach Polski żniwa rozpoczęły się na dobre. W innych zaś gospodarze dopiero planują ruszyć na pole. Kiedy zatem przystąpić do zbioru kukurydzy na ziarno ?

 


              Fakt, iż w niektórych częściach Polski zbiór kukurydzy na ziarno rozpoczął się nieco wcześniej spowodowany był w dużej mierze wrześniową pogodą. Poza tym okazuje się, że w tym roku plantacje rozwijały się nad wyraz dobrze. To, że kukurydza jest już gotowa do zbioru rolnicy mogą poznać po żółknięciu, wysychaniu liści okrywających kolbę, a także stwardnieniu ziarna. Gospodarz powinien pamiętać o tym, że nawet zbiór kukurydzy przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie nie pozwala zaniechać jej dosuszenia, ponieważ nawet przy takiej aurze ziarno i tak posiada stosunkowo dużą ilość wody w granicach 25-40 %.

              Zbiór kukurydzy na ziarno w niektórych częściach Polski został przyspieszony także przez dziki. Ich zbytnia aktywność sprawia, iż rolnicy ponoszą straty całkiem sporych rozmiarów, których nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż wyjadają one kolby w głębi plantacji.

              Ustalając termin zbioru kukurydzy na ziarno nie można zapomnieć o tym, iż jest to roślina szczególnie wrażliwa na przymrozki. Dlatego w niektórych sytuacjach znacznie lepiej jest zdecydować się na wcześniejszy zbiór kukurydzy, która będzie nadawała się na kiszonkę.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)