Magazynowanie zbóż i sprzedaż
Magazynowanie zbóż i sprzedaż

Magazynowanie zbóż i sprzedaż

              Magazynowanie zboża po zbiorach, czy to się opłaca? Jednak za każdym razem rolnicy nie są pewni czy ich wysiłek znajdzie pokrycie w wynagrodzeniu. Wszystko zależy od ceny zbóż.

 


              Sytuacja często wygląda tak, iż ceny zbóż bezpośrednio po żniwach nie są satysfakcjonujące dla rolników. W wyniku tego część decyduje się na magazynowanie swoich plonów i wyczekuje wzrostu cen. Magazynowanie zbóż to również koszt, dlatego nikt nie jest w stanie określić czy sprzedanie ich po kilku miesiącach od żniw będzie bardziej opłacalne niż te bezpośrednio po zbiorze plonów.

              Jeśli rolnik decyduje się na magazynowanie zboża warto by na bieżąco śledził koniunkturę rynku. W innym wypadku nie jest w stanie wybrać najlepszego momentu na sprzedaż plonu. Magazynując zboża gospodarz zyskuje także więcej czasu, który może wykorzystać na ustalenie, jakości plonu, a także wybór kontrahenta. Należy jednak pamiętać, iż wyczekiwanie odpowiedniego momentu to ryzyko. Nikt nie jest w stanie zagwarantować większych zysków. Z magazynowaniem zboża wiąże się ponadto ryzyko utraty jego, jakości. Istnieje również możliwość zniszczenia części plonów przez insekty, gryzonie lub patogeny.

              Sprzedaż plonów bezpośrednio po żniwach to przede wszystkim uzyskanie gotówki niemal od ręki. Co więcej, nie trzeba ponosić kosztów związanych z przechowywaniem zbóż. Jednak o tym, czy lepiej sprzedać czy magazynować każdy gospodarz powinien zdecydować samodzielnie. 





Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)