Produkcja mleka, opłacalność i zyski?
Produkcja mleka, opłacalność i zyski?

Produkcja mleka, opłacalność i zyski?

              Czy warto produkować mleko, hodować krowy? Producenci mleka w swej działalności borykają się z wieloma problemami. Mowa tu o rosyjskim embargo, niskich cenach surowca, czy karach za nadprodukcje mleka.  Czy zatem produkcja mleka się opłaca ? Czy warto inwestować w dalszy rozwój ?

 


              Sytuacja na rynku mleka jest niepewna. W związku, z czym opłacalność produkcji tegoż surowca stoi pod znakiem zapytania. Aby gospodarstwo mogło zachować rentowność, cena za litr mleka musi utrzymywać się na poziomie powyżej 1 złotówki. Jeśli jest to mniej wówczas sytuacja robi się bardzo poważna.

              Dużym problemem dla rolników chcących się utrzymywać z produkcji mleka oraz rozwijać swoje gospodarstwa są środki finansowe. Inwestycje wymagają niekiedy milionów złotych, a zrealizowanie ich z własnego budżetu często jest niemożliwe. Co więcej, nie każdy rolnik może skorzystać ze wsparcia unijnego, ponieważ są one opatrzone wieloma rygorystycznymi wymogami. Z racji tego, że sytuacja na rynku mleka jest niepewna, to także zaciągnięcie kredytu jest dość dużym ryzykiem. Bez rozwoju, modernizacji czy inwestowania w gospodarstwo uzyskanie większych dochodów i poprawa rentowności nie jest możliwa.

              Na rynku mleka widać delikatne ożywienie. Jest to jednak nadal za mało. 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)