Zacielanie krów i długowieczność krów
Napisane przezdnia  17-11-2016 09:00 17-11-2016 09:00 printer
» Wiadomości rolnicze » Zacielanie krów i długowieczność krów
Zacielanie krów i długowieczność krów

Zacielanie krów i długowieczność krów

              Wielu rolników może zastanawiać się, dlaczego mimo dużych ilości wyprodukowanego mleka ekonomia obory nie jest zadowalająca. Dzieje się tak, ponieważ niekiedy producenci zaniedbują inne czynniki. Na co zatem zwrócić uwagę ?

 


              Aby ekonomia obory była na zadowalającym poziomie przed wszystkim warto zadbać o długowieczność krów. Jest to ściśle związane z ich wydajnością. Jeśli chodzi o Polskę czynniki te nie są na najlepszym poziomie. Dlatego producenci mleka powinni zadbać w swoim stadzie o dobry stan zdrowia zwierząt, ale również o prawidłowy rozród, który jest kluczowym aspektem eliminującym brakowanie krów. Nie można kierować się jedynie zyskiem, ponieważ to nigdy nie doprowadzi do uzyskania prawidłowej ekonomii.

              Aby rozród można było określić w sposób ekonomiczny można posłużyć się kilkoma parametrami. Zwykle rolnicy posługują się indeksem inseminacji. Istnieją także inne wskaźniki. Mowa tu zarówno o okresie międzywycieleniowym, międzyciążowym, czy procencie krów cielnych w stadzie. Jednak żaden z nich nie jest w stanie ukazać sytuacji w stadzie w sposób bardzo kompleksowy.

              Utrzymanie rozrodu na zadowalającym poziomie, a co za tym idzie uzyskanie wyższych zysków wiąże się z zacielaniem krów w odpowiednim czasie.  Jednak, aby było to możliwe należy na czas wykryć ruję. A z tym niekiedy hodowcy mają problem. Zwłaszcza, gdy są to krowy odznaczające się wysoką dobową wydajnością mleka.

Dlatego warto posłużyć się wskaźnikami, które pozwolą kontrolować rozród w stadzie. 

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)