Smarowanie w maszynach rolniczych – jak ważne ?
Napisane przezdnia  19-10-2016 12:01 19-10-2016 12:01 printer
» Wiadomości rolnicze » Smarowanie w maszynach rolniczych – jak ważne ?
Smarowanie w maszynach rolniczych – jak ważne ?

Smarowanie w maszynach rolniczych – jak ważne ?

              Smarowanie mechanizmów w maszynach rolniczych, za które odpowiedzialne są olejowe instalacje przemysłowe jest nieodzownym elementem właściwego funkcjonowania maszyny. Z tego jak ważny jest to proces niekiedy operator zdaje sobie sprawę dopiero np. podczas zatarcia ruchomych elementów maszyny.

 


              Smarowanie to podstawowa funkcja pełniona przez olejowe instalacje przemysłowe w maszynach. Jednak nie jest ona jedyna. Właściwe połączenie oleju z wodą czy też innymi cieczami daje możliwość także chłodzenia, a niekiedy nawet oczyszczania elementów urządzenia. Co więcej smar posiadający odpowiednią konsystencje może stanowić swego rodzaju uszczelniacz.

              Niekiedy dochodzi do awarii omawianych instalacji. To właśnie wtedy większość operatorów zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest ich rola. Usterki, które mogą wystąpić na skutek nieodpowiedniego stanu i składu mieszanki nawilżającej powodowane są przez różne czynniki. Jest to m.in. praca w wysokich temperaturach, zbyt wysoka wilgotność otoczenia, interakcja z niektórymi gazami, czy zanieczyszczenie cząsteczkami stałymi oraz kurzem.

              Jakość oleju odpowiedzialnego za smarowanie ulega degradacji na skutek utleniania. Dochodzi wówczas do zwiększenia się lepkości oleju a także liczby kwasowej. Ponadto w znacznie szybszym tempie zużywają się substancje dodatkowe odpowiedzialne za kontrolę istotnych reakcji chemicznych. W wyniku utleniania dochodzi również do rozkładu podstawy olejowej substancji smarującej. Efektem takiej sytuacji jest zatykanie filtrów umieszczonych w instalacji, ale również powstawanie osadów czy nawet rdzy. Aby temu zapobiec dobrze jest dodać odpowiednie czynniki ograniczające utlenianie albo neutralizujących produkty powstające podczas tego procesu.

              Do czynników, które wpływają również na rozkład płynu zaliczyć można nadmierną temperaturę, która może doprowadzać do odparowywania najbardziej lotnych składników. Kolejnym aspektem działającym destrukcyjnie są lokalne nagłe wzrosty ciśnienia, które powodują powstawanie produktów ubocznych w postaci węglanów, a to z kolei wpływa na degradację mieszanki. Na koniec warto powiedzieć także o tym, iż takie dodatki jak katalizatory oraz inne składniki mieszanki olejowej ulegają wyczerpaniu. Dlatego ważne jest by na bieżąco kontrolować poziom poszczególnych składników, ale także odpowiednio go regulować.

              Jeśli chodzi o wydajność smarowania należy wiedzieć także, że duże znaczenie ma również to, jakie urządzenie zostały zastosowane w instalacji olejowej. Mowa tu m.in. o pompie czy też zaworach. Warto, zatem o to zadbać by uniknąć nagłych oraz niepotrzebnych przestojów podczas pracy, oraz długich i kosztownych napraw, które z kolei mogą spowodować straty w produkcji. 

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)