Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?
Napisane przezdnia  27-09-2016 21:02 27-09-2016 21:02 printer
» Produkcja zwierzęca » Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?
Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?

Kiedy zbierać kukurydzę na ziarno ?

              Kukurydza na ziarno - To właśnie od terminu koszenia w dużej mierze zależy, jakość ziarna. W niektórych częściach Polski żniwa rozpoczęły się na dobre. W innych zaś gospodarze dopiero planują ruszyć na pole. Kiedy zatem przystąpić do zbioru kukurydzy na ziarno ?

 


              Fakt, iż w niektórych częściach Polski zbiór kukurydzy na ziarno rozpoczął się nieco wcześniej spowodowany był w dużej mierze wrześniową pogodą. Poza tym okazuje się, że w tym roku plantacje rozwijały się nad wyraz dobrze. To, że kukurydza jest już gotowa do zbioru rolnicy mogą poznać po żółknięciu, wysychaniu liści okrywających kolbę, a także stwardnieniu ziarna. Gospodarz powinien pamiętać o tym, że nawet zbiór kukurydzy przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie nie pozwala zaniechać jej dosuszenia, ponieważ nawet przy takiej aurze ziarno i tak posiada stosunkowo dużą ilość wody w granicach 25-40 %.

              Zbiór kukurydzy na ziarno w niektórych częściach Polski został przyspieszony także przez dziki. Ich zbytnia aktywność sprawia, iż rolnicy ponoszą straty całkiem sporych rozmiarów, których nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż wyjadają one kolby w głębi plantacji.

              Ustalając termin zbioru kukurydzy na ziarno nie można zapomnieć o tym, iż jest to roślina szczególnie wrażliwa na przymrozki. Dlatego w niektórych sytuacjach znacznie lepiej jest zdecydować się na wcześniejszy zbiór kukurydzy, która będzie nadawała się na kiszonkę.Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)