Orkisz-opłacalność uprawy
Napisane przezdnia  27-07-2016 07:03 27-07-2016 07:03 printer
» Wiadomości rolnicze » Orkisz-opłacalność uprawy
Orkisz-opłacalność uprawy

Orkisz-opłacalność uprawy

              Orkisz to już niemal zapomniane zboże. Jednak okazuje się, że może na nowo stać się lekarstwem. Lekarstwem na kiepską kondycję ekonomiczną małych gospodarstw rolnych.

 


Stare zboże nie lubi nowoczesnych technologii. Tylko sprzęt z rolniczego lamusa jest w stanie je oczyścić oraz przerobić. Orkisz należał do najpopularniejszych zbóż za nim wyparły go nowoczesne chlebowe pszenice. Wiedza jak go siać, zbierać i młócić prawie zniknęła.

              W gospodarstwach, których areał upraw sięga 20- 30 hektarów uprawa zwykłych pszenic jest mało opłacalna. Dlatego rolnicy poszukają alternatywnych, znacznie bardziej opłacalnych upraw, w tym właśnie orkiszu. Jego plon z jednego hektara jest nieco mniejszy w porównaniu z innymi pszenicami. Jednak można wykorzystywać zarówno plewy, łupiny, jak również słomę.

              Orkiszowy renesans następuję w efekcie uznania dla jego walorów odżywczych oraz dzięki rolnictwu ekologicznemu. Możliwości uprawy Eko towarów już są. Są to niemniej jednak niższe plony. Ponadto uprawy te obejmują określone rygory, w uprawie, nawożeniu, a także ochronie. W związku, z czym jest to kosztowne. Nadzieja w nowych, wydajnych, odmianach orkiszu. Jeśli będzie go więcej, to bez wątpienia będzie taniej.

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)