Jak zmniejszyć komórki somatyczne w mleku-sposób
Napisane przezdnia  26-07-2016 09:00 26-07-2016 09:00 printer
» Wiadomości rolnicze » Jak zmniejszyć komórki somatyczne w mleku-sposób
Jak zmniejszyć komórki somatyczne w mleku-sposób

Jak zmniejszyć komórki somatyczne w mleku-sposób

              Duża ilość komórek somatycznych w mleku to sytuacja, która może przysporzyć wielu kłopotów. Mowa tu o obniżeniu, jakości mleka, a także sytuacji, w której surowiec nie będzie nadawał się do sprzedaży.

 

 


              Duża ilość komórek somatycznych powoduje przede wszystkim spadek, jakości mleka, ponieważ zmniejsza się poziom tłuszczu oraz laktozy. Sytuacja ta jest również niebezpieczna dla samych zwierząt, gdyż może doprowadzić do bardzo poważnego zapalenia wymienia.

              Okres letni, kiedy krowy spędzają dużo czasu na wypasie jest szczególnie niebezpieczny. Takie czynniki jak wysokie temperatury, owady, przegrzana lub nadpsuta pasza, a także wszelkie urazy doznane podczas wypasu sprzyjają namnażaniu się komórek somatycznych.

              Aby poziom komórek somatycznych utrzymywał się na niskim poziomie warto przede wszystkim zadbać o zachowanie czystości w oborze, ale również w trakcje doju. Należy zadbać o to by legowiska zwierząt były suche i czyste, a nieczystości odpowiednio odprowadzone. Szczególną uwagę trzeba także przyłożyć do dezynfekcji sprzętu udojowego. Ponadto warto pamiętać o przedzdajaniu, to wtedy, bowiem usuwana jest największa ilość komórek somatycznych. 

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)