Jaki płyn chłodniczy do maszyn rolniczych?
Napisane przezdnia  01-07-2016 09:00 01-07-2016 09:00 printer
Jaki płyn chłodniczy do maszyn rolniczych?

Jaki płyn chłodniczy do maszyn rolniczych?

              Kupując płyn do chłodnicy rzadko, kto zastanawia się nad jego specyfikacją. O wyborze często decyduje cena. Jednak warto chwilę się zatrzymać i dowiedzieć się, co tak naprawdę wlewamy do chłodnicy, a bez wątpienia układ chłodzący się odwdzięczy.


               Płyny chłodnicze wytwarzane są na bazie glikolu etylenowego bądź też glikolu propylenowego w kilku odmianach. Glikol wzbogacany jest także specjalnymi uszlachetniaczami. Płyny chłodnicze różnią się od siebie składem oraz przeznaczeniem.

              Warto wiedzieć, iż lepszymi właściwościami odznacza się glikol etylenowy, jednak coraz częściej producenci stosują glikol propylenowy. Dzieje się tak, ponieważ glikol etylenowy odznacza się dużą toksycznością, natomiast glikol propylenowy nie jest toksyczny. Jednak wzbogacony o wspomniane dodatki stanowi substancję, która jest również szkodliwa dla środowiska.

              W sklepach można dostać płyny w postaci gotowego roztworu wodnego lub też koncentratu, który rozcięcia się (np. proporcji 1:1) z wodą destylowaną czy zdemineralizowaną. Jeśli chodzi o gęstość płynu chłodniczego-jest różna. Temperatura zamarzania to około -35 stopni Celsjusza, zaś współczynnik pH to mniej więcej 7,5 – 8,5. Należy także powiedzieć, iż temperatura wrzenia to powyżej 106 stopni Celsjusza. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)