Jak zwalczyć pierwsze owocówki jabłkóweczki ?
Napisane przezdnia  15-06-2016 09:00 15-06-2016 09:00 printer
» Ciekawostki » Jak zwalczyć pierwsze owocówki jabłkóweczki ?
Jak zwalczyć pierwsze owocówki jabłkóweczki ?

Jak zwalczyć pierwsze owocówki jabłkóweczki ?

              W sadach wchodzimy właśnie w okres zwalczania pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki. Jest to typowy szkodnik jabłoni, który w największym stopniu wpływa, na jakość plonów. W sadach gdzie liczebność owocówki jest bardzo duża potrzebne są nawet trzy zabiegi w sezonie. Jak sobie, zatem z nią radzić ?


              Jedną z możliwości walki z owocówką jabłkóweczką jest oprysk. Jednak, aby go wykonać należy ustalić odpowiedni termin. W tym celu dobrze jest na drzewach rozwiesić pułapki feromonowe i regularnie sprawdzać w nich obecność motyli. Pierwszy oprysk dokonuje się po około 3 tygodniach od momentu stwierdzenia regularnego lotu motyli. Zwykle przypada on na przełomie maja i czerwca, czyli właśnie teraz. Następny oprysk powinno powtórzyć się po następnych 3 tygodniach.

              Jeśli w sadach występują późne odmiany jabłoni zalecane jest zwalczenie także drugiego pokolenia owocówki. Jego termin przypada na dwa tygodnie po spostrzeżeniu zwiększonej liczebności motyli we wcześniej zainstalowanych pułapkach feromonowych. Jest to zwykle druga połowa lipca.

              Do zwalczania owocówki jabłkóweczki można używać zarówno preparaty biologiczne jak i chemiczne.

Ze środkami biologicznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie i stosować je w ostateczności, ponieważ są one szkodliwa zarówno dla środowiska jak i owadów tych pożytecznych. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)