Jaką kosiarkę wybrać i kupić?
Napisane przezdnia  09-06-2016 09:13 09-06-2016 09:13 printer
Jaką kosiarkę wybrać i kupić?

Jaką kosiarkę wybrać i kupić?

              Oferta producentów kosiarek jest bardzo szeroka. Ciężko zdecydować się na konkretną maszynę. Dlatego jeśli efekty pracy mają być zadowalające warto podejść do tematu z należytą uwagą, po to by maszyna była dopasowana do indywidualnych potrzeb.

 


              Jeśli chodzi o kosiarki na rynku występują dwa rodzaje tych maszyn. Pierwszy z nich to kosiarki bębnowe, funkcjonujące wśród gospodarzy, jako górnonapędowe, oraz kosiarki dyskowe, zwane dolnonapędowymi. Rozróżnić także można sposób ich mocowania. Zwykle kosiarki umiejscawia się na tylnym układzie zawieszenia ciągnika. Występują również kosiarki zawieszane z przodu, a także przyczepiane. Ponadto do wyboru są kosiarki, które pracują z boku ciągnika, bądź też wersje podwójne, które koszą m.in. zielonkę po obu stronach ciągnika.

              Kosiarki bębnowe to maszyny, które odznaczają się dużą wytrzymałością. Ich atutem jest również zdolność pracy do tyłu. Jednak decydując się na ten rodzaj kosiarki trzeba liczyć się z tym, iż potrzebują one dużego zapotrzebowania mocy.


Większą popularnością cieszą się zdecydowanie kosiarki dyskowe. Ich zaletą jest bez wątpienia mniejsze zapotrzebowanie na moc, a także mniejsza masa. Ponadto kosiarki dyskowe są wydajniejsze w porównaniu z kosiarkami bębnowymi. Wynika to z prędkości koszenia, którą są w stanie osiągnąć na równych łąkach.

              Istotnym elementem jest także wyposażenie, ponieważ wpływa ono na wydajność oraz jakość wykonywanej pracy. Mowa tu spulchniaczu pokosu (kondycjonerze), zgniataczu pokosu, a także transporterach. I tak np. zgniatacze pokosu będą niezmiernie przydatne podczas koszenia roślin motylkowych takich jak lucerna. Jego budowa sprawia, iż rośliny są miażdżone, w związku, z czym ułatwione jest ich przesychanie. Ponadto zmniejszone zostają również straty, które mogłyby być znaczące, jeśli do tego celu użyto by spulchniacza.

 

Przy wyborze kosiarki, warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenia maszyny przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić podczas pracy ze stosunkowo dużymi prędkościami. Jednym z takich zabezpieczeń są bezpieczniki, które w razie trafienia na przeszkodę spowodują odchylenie kosiarki.

              Wybór kosiarek jest bardzo szeroki. Aby wykonywała ona prawidłowo swoją rolę w gospodarstwie należy dostosować ją do indywidualnych potrzeb, jakie ma ona spełniać w trakcie sezonu.

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)