Ładowarka hydrostat, czy mechaniczna?
Napisane przezdnia  09-06-2016 08:19 09-06-2016 08:19 printer
Ładowarka hydrostat, czy mechaniczna?

Ładowarka hydrostat, czy mechaniczna?

              Samojezdna ładowarka, to maszyna niezmiernie przydatna w gospodarstwach, szczególnie wyspecjalizowanych. Kiedy gospodarze decydują się na jej zakup interesują się maksymalnym udźwigiem czy też wysokością podnoszenia. A co z innymi kwestiami, jak napęd ?

 


              Układ przeniesienia napędu na koła jest ważnym kryterium w wyborze samojezdnej ładowarki. Wynika to z faktu, jakim jest pokrój wykonywanych nią prac. To właśnie m.in. napęd wpływa na to jak manewruje się maszyną.

              Jeśli chodzi o ładowarki kołowe zwykle wyposaża się je w hydrostatyczny układ przeniesienia napędu na koła. W tym przypadku układ ten w celu przeniesienia momentu obrotowego posługuje się olejem hydraulicznym. Jest on stworzony zwykle z pompy a także w zależności od modelu jednego lub dwóch silników hydraulicznych. To właśnie w silnik hydrauliczny wyprowadza napęd na koła, zamieniając na ruch obrotowy wału napędowego energie sprężonej cieczy roboczej.


              Napęd hydrostatyczny posiada zarówno zalety, jak i wady. Skupiając się na zaletach warto powiedzieć, iż jest to układ odznaczający się precyzyjnym działaniem, a co za tym idzie pozwala on na bardzo dokładne manewrowanie ładowarką. Jest to ważny element, zwłaszcza, gdy maszyna ma pracować w niewielkich pomieszczeniach. Ponadto jest to rozwiązanie, które pozwala na płynną zmianę kierunku jazdy, zwalnianie, czy też przyspieszanie. Ładowarka z napędem hydrostatycznym sprawdzi się w wielu różnorodnych pracach. Dlatego jeśli ma być to narzędzie wszechstronne warto pomyśleć nad pompą hydrauliczną o zwiększonej mocy, ale również o ekonomicznej prędkości maksymalnej. Jeśli chodzi natomiast o wady należy niestety przyznać, iż napęd hydrostatyczny przekazuje napęd w nieco mniej sprawny sposób. Wynika to z rodzaju wykorzystywanej do tego cieczy, jej ściśliwością, oraz stratami, które występują w momencie przepływu. Co więcej do wad napędu hydrostatycznego należy zaliczyć także koszty związane z większą częstotliwością serwisowania maszyny związaną w kontrolą stanu oraz wymianą oleju.

              Innym rozwiązaniem jest napęd mechaniczny. Ładowarki wyposażone właśnie w ten napęd sprawdzą się głównie w bardziej wymagających warunkach. Jego zaletą jest niewątpliwie to, iż jest w stanie pracować przy większych obciążeniach. Wadą natomiast jest to, że nie są tak dokładne i precyzyjne jak napędy hydrostatyczne.  Wybór odpowiedniego to kwestia indywidualna i uzależniona od potrzeb gospodarstwa. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)