Opłacalność gospodarstw rolnych, dochód?
Napisane przezdnia  31-05-2016 10:00 31-05-2016 10:00 printer
Opłacalność gospodarstw rolnych, dochód?

Opłacalność gospodarstw rolnych, dochód?

              Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wielu rolników boryka się z poważnymi problemami. Niektórzy z racji nierentowności gospodarstw decydują się na jego zamknięcie. Szans rozwoju jest wiele, jednak nie zawsze przyniosą one oczekiwany rezultat. Co zatem robić ?


              Szanse na rozwój mają zarówno małe jak i duże gospodarstwa. Każde z nich powinno być dobrze przemyślane pod względem ekonomicznym. Niekiedy uzyskane wsparcie nie jest w stanie pokryć planowanych inwestycji w związku, z czym nie przyczyni się to do rozwoju, a co za tym idzie większych zysków.

              Jeśli chodzi o małe gospodarstwa mogą one korzystać ze wsparcia w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Są to środki, z których mogą korzystać tacy rolnicy, którzy swą produkcją oddziałują na małą skalę, a także w ubiegłym okresie nie uzyskali zdolności na dofinansowanie.

              W przypadku większych gospodarstw mają one nieco większe możliwości korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Mogą być one wykorzystywane w różnych obszarach. Jest to ochrona środowiska, produkcja zwierzęca, innowacje, czy przygotowanie do sprzedaży. Co więcej decydując się na ubieganie o takie środki należy wiedzieć, iż produkcja towarowa musi utrzymywać się na określonym poziomie, a wyniku pozyskanego wsparcia dochodowość gospodarstw musi wzrosnąć oraz wykazywać ten poziom do końca założonego okresu. Wszystko to musi być udokumentowane za sprawą uproszczonej rachunkowości rolnej przez okres 5 lat.

              Nie zawsze jednak rozwój gospodarstwa jest możliwy pod względem ekonomicznym. Dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć zaprzestanie jego prowadzenia. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 daje możliwości wsparcia również w takich przypadkach. Mowa tu np. o „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” skierowanej do gospodarzy, którzy chcą przekazać swoje gospodarstwo, czy też działaniach „Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Jest to wsparcie dla rolników, którzy nie chcą pozbywać się gruntów rolnych, ale rezygnują z prowadzenia gospodarstwa. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)