Orka, jak orać i co ważne?
Napisane przezdnia  21-05-2016 11:19 21-05-2016 11:19 printer
Orka, jak orać i co ważne?

Orka, jak orać i co ważne?

              Orka to zabieg uprawowy, którego celem jest odwrócenie i pokruszenie uprawianej warstwy roli. Aby jednak spełniała ona swoje zadanie musi być prawidłowo wykonana. Co zatem warto o niej wiedzieć ?

 


               Na wstępie należy przede wszystkim omówić kwestię głębokości orki. To właśnie między innymi od tego zależy jej efektowność. Aby ustalić jej optymalną głębokość należy wziąć pod uwagę wymagania roślin, a także warunki glebowe. Jeśli chodzi o orkę siewną zalecana głębokość to od 15 do 20 cm. Powinna być ona jak najpłytsza. Jest to ważne, ponieważ zabieg ten musi zapewnić prawidłowe przygotowanie warstwy siewnej.

               Aby uniknąć negatywnych zjawisk związanych, takich jak np. podeszwa płużna, będąca zbyt dużym zagęszczeniem podglebia warto wykonywać orkę za każdym razem o innej głębokości. Co więcej w tym wypadku dobrze jest do zabiegu stosować opony o mniejszych naciskach, a także nie wykonywać zabiegu wówczas, gdy gleba odznacza się zbyt dużą wilgotnością.

              Na jakość orki wpływa także stan pola przed samym zabiegiem. Mowa tu o konieczności rozrzucenia obornika w sposób równomierny, zaś resztki pożniwne powinny być dokładnie wymieszane z wierzchnią warstwą gleby.

              Ponadto to jak będzie wykonana orka w dużej mierze zależy również od pługa, którym dysponuje gospodarstwo. Musi być on odpowiednio dobrany do ciągnika, ale także do indywidualnych potrzeb, czyli do tego, jaki materiał będzie nim przyorywany. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)