Licznik motogodzin, jak działa?
Napisane przezdnia  20-05-2016 09:00 20-05-2016 09:00 printer
Licznik motogodzin, jak działa?

Licznik motogodzin, jak działa?

              Jak sama nazwa wskazuje licznik motogodzin mówi użytkownikowi maszyny o ilości przepracowanych motogodzin, czyli czasie, jaki przepracowała. Jednak bywają sytuacje, w których nie zawsze tak jest.

 


              Jeśli chodzi o sam licznik, w sytuacji, gdy nie ma prądu ilość przepracowanych motogodzin jest w stanie zmierzyć licznik mechaniczny. Wówczas jego praca polega na tym, że jest on napędzany przez przekładnię zębatą lub wałek giętki od wału korbowego, rozrządu, czy też wałka pompy paliwowej. W takiej sytuacji ilość motogodzin można określić poprzez liczbę obrotów wału dzieloną przez konkretną liczbę. Jest ona dobierana w sposób konkretny, w taki sposób by wzrost wskazań licznika równy jedną motogodzinę następował, co jedną godzinę zegarową. Nie należy jednak przy tym zapominać o określonych warunkach pracy, w jakich musi to nastąpić. Warto przy tym pamiętać, że licznik mechaniczny daje ogląd na wykonaną pracę, określoną w motogodzinach, aczkolwiek nie ma to zbyt dużego powiązania z ilością pracy, którą zdołała wykonać dana maszyna.

              Wraz z postępem technologii obecnie maszyny coraz częściej wyposażane są w elektryczne lub też elektroniczne liczniki, które odmierzają czas pracy. Ich atutem jest to, że wskazują na czas pracy silnika, a co za tym idzie także innych zespołów maszyny. Czas pracy podawany jest w tym przypadku w godzinach zegarowych. Omawiany licznik zwykle uruchamiany jest za sprawą napięcia, występującego po uruchomieniu silnika na zaciskach alternatora. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ jego uruchomienie może następować poprzez ciśnienie w układzie olejowym. Co więcej występują także maszyny, w których licznik może być uruchomiony już w momencie ustawienia kluczyka do pozycji zapłonu. W związku z tym czas pracy może nie zawsze być realnym odzwierciedleniem.

              Licznik motogodzin wskazujący na czas pracy danej maszyny jest przydatny, ponieważ może dać operatorowi ogląd na bardzo ważne kwestie. Mowa tu o określeniu zużycia paliwa, czy też wydajności maszyny, ale również wielu innych aspektów, jak kosztów związanych z eksploatacją. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)