Deficyt jałówek w stadzie, remont stada
Napisane przezdnia  12-05-2016 08:18 12-05-2016 08:18 printer
» Produkcja zwierzęca » Deficyt jałówek w stadzie, remont stada
Deficyt jałówek w stadzie, remont stada

Deficyt jałówek w stadzie, remont stada

              Deficyt jałówek w stadzie to sytuacja, która może przysporzyć wiele problemów. Wielu gospodarzy napotykających ten problem decyduje się w pierwszej kolejności na zakup jałówek. Istnieją możliwości naprawy sytuacji bazując na własnym stadzie. Zatem jak to zrobić ?


              Dokonując remontu stada, który bazuje na istniejącym już materiale hodowlanym to niekiedy trudny i długi proces. Jednak jego zaletą jest fakt, iż gospodarz eliminuje ryzyko związane z wprowadzeniem do stada nowych krów, których status zdrowotny może być niekiedy bardzo wątpliwy.

              Aby naprawić problem związany z deficytem jałówek w stadzie warto pochylić się nad zagadnieniem, jakim jest rozród. To właśnie z powodu marnego rozrodu liczba wyprodukowanych jałówek jest niedostateczna i utrzymuje się na niskim poziomie. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wczesnej kontroli cielności, która w razie nieprawidłowości skłoni do podjęcia określonych działań, jak również badań po okresie, gdy występuje zwiększone ryzyko zamierania zarodków.

              Niedobór jałówek niekiedy może wynikać z faktu, iż w stadzie rodzi się znaczna większość byczków. Aby zmienić sytuację warte rozważenia jest nasienie seksowane, którego użycie powoduje zwiększenie populacji cieliczek. Jednak koniecznym kryterium jego zastosowanie jest prawidłowy rozród. Ponadto zaleca się stosowanie go u jałówek i pierwiastek.

              Nie należy także zapominać o niezmiernie ważnym aspekcie, jakim jest żywienie krów. To właśnie nieprawidłowo dobrany pokarm może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń wpływających na prawidłowy rozród. Dlatego pożywienie, które otrzymuje bydło powinno być dostosowane do ich wieku, stanu fizjologicznego, jak również do bieżącego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Co więcej prawidłowe żywienie powinno być wdrażane już od wieku cielęcego, kiedy to zwierze się rozwija i nabiera odporności, ponieważ nieprawidłowości na tym etapie mogą skutkować problemami w dorosłym już życiu. A prawidłowe żywienie krów to także ich ogólny dobrostan oraz długowieczność.Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)