Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?
Napisane przezdnia  11-05-2016 07:59 11-05-2016 07:59 printer
» Produkcja zwierzęca » Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?
Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?

Jakie znaczenie ma ilość włókna w paszy ?

              Niebawem rolnicy zabiorą się do koszenia traw. Wybranie odpowiedniego momentu jest niezmiernie ważne, ponieważ wiąże się to z zawartością włókna. A zbyt wysoka jej zawartość nie jest korzystna dla krów.


              Na wstępie warto powiedzieć, iż zawartość włókna w paszy związana jest ze stadiami rozwojowymi traw. Im rośliny są starsze, tym więcej znajduje się w nich ciężko strawnej ligniny, a ta rozkładana jest w żwaczu w zaledwie niewielkim stopniu.

Gdy rośliny znajdują się we wczesnym stadium rozwoju zawartość włókna jest stosunkowo niska, w związku, z czym zielonka może być trawiona nawet w 80%, natomiast im stadium rozwoju jest wyższe, a rośliny przekwitają, tym zawartość włókna jest większa. A to z kolei sprawia, że zielonka trawiona jest już w znacznie mniejszym stopniu.

              Bydło, które otrzymuje pasze o dużej zawartości włókna ma problem z ich trawieniem. Co więcej pasza ta zawiera w sobie znacznie mniej wartościowych składników pokarmowych, a także jest pobierana w ograniczonym stopniu. Wynika to z faktu, iż pokarm ten zalega w przewodzie pokarmowych, w związku, z czym krowy odczuwają stan sytości i spożywają mniej paszy, nie dostarczając odpowiedniej ilości składników pokarmowych.

              Dlatego, aby pasza była dobrej jakości i przyswajana przez zwierzęta w jak największym stopniu warto zadbać o to by, zawartość włókna była jak najmniejsza. W związku, z czym należy wybrać odpowiedni moment, w którym łąki zostaną skoszone. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)