Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?
Napisane przezdnia  09-05-2016 07:56 09-05-2016 07:56 printer
» Produkcja zwierzęca » Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?
Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?

Gospodarstwa ekologiczne, jak prowadzić?

              Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania, który w swej istocie skupia się na zrównoważonej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Co więcej jest to taki sposób gospodarowania, który posługuje się praktykami przyjaznymi środowisku, a także wspomaga różnorodność biologiczną przy wykorzystaniu naturalnych procesów i zapewnieniu zwierzętom odpowiedniego dobrostanu.

 

Rolnictwo ekologiczne posługuje się pewnymi wytycznymi. W związku z tym, aby gospodarstwo było prowadzone właśnie w ten sposób, trzeba wiedzieć o kilku bardzo ważnych kwestiach.

              Jeśli chodzi o chów zwierząt, należy przede wszystkim zapewnić im odpowiednią powierzchnię pomieszczeń gospodarskich, a także możliwość korzystania z wybiegów. Ekologiczny chów zwierząt powinien opierać się również na chowie pastwiskowym. Warto także dodać, iż żywienie zwierząt musi być wówczas oparte na paszach wytworzonych w sposób ekologiczny, natomiast wykluczone jest stosowanie wszelkich alopatycznych produktów leczniczych, a także antybiotyków.

              W przypadku produkcji roślinnej, określonej mianem rolnictwa ekologicznego należy przede wszystkim wiedzieć, iż jest to właściwy płodozmian. Mowa tu o uprawie, która uwzględnia rośliny strukturotwórcze oraz takie, które przyczyniają się do zwiększenia materii organicznej w glebie. Podczas zajmowania się uprawami ekologicznymi nie należy zapominać o glebie. Zgodnie z wymogami musi być ona przykryta przez możliwie najdłuższy okres. W związku z tym zalecane jest stosowanie wsiewek, międzyplonów, poplonów. Jeśli chodzi o nawożenie upraw nie mogą być to mineralne nawozy syntetyczne, pestycydy, czy regulatory wzrostu. W uprawach ekologicznych stosuje się nawozy organiczne, wytworzone we własnym gospodarstwie. Trzeba także dodać, iż w tego rodzaju uprawach dopuszczane jest wyłączenie odchwaszczanie mechaniczne, bez użycia środków chemicznych. Ponadto sam materiał siewny oraz nasadzeniowy musi być oznaczony, jako ekologiczny.

              Jak widać rolnictwo ekologiczne wymaga dużego nakładu pracy. Jednak efekty, jakie są uzyskiwane, czyli zdrowa i ekologiczna żywność, a także symbioza z przyrodą są bez wątpienia nieocenione.  Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)