Ceny nawozów w 2016 roku
Napisane przezdnia  05-05-2016 07:06 05-05-2016 07:06 printer
» Produkcja zwierzęca » Ceny nawozów w 2016 roku
Ceny nawozów w 2016 roku

Ceny nawozów w 2016 roku

              Rok 2016 zapowiada się bardzo nietypowo. W przeciwieństwie do lat ubiegłych nawozy nie idą w górę, a tanieją. Jest to dobra informacja, zwłaszcza dla tych rolników, którzy jeszcze nie otrzymali dopłat unijnych i nie mają gotówki. Niestety polskie nawozy coraz częściej wypierane są przez konkurencyjny import.


              Choć kalendarzowa wiosna trwa, nie wszędzie rolnicy od razu mogli wyjechać na pola. Jednak znaczna większość rozpoczęła już wiosenne prace polowe. W związku z tym niemalże zaroiło się od mechanicznego sprzętu, zwłaszcza rozsiewaczy nawozów.

              Duże gospodarstwa, aby ułatwić sobie pracę niekiedy zaopatrują się w nawozy wysiewane wczesną wiosną dużo wcześniej. Wynika to z faktu, że wówczas w zakładach azotowych występują całkiem spore obniżki. Jednak jesienią ubiegłego roku taniało paliwo, a to miało wpływ na ceny nawozów, które na wiosnę w tym roku nie zdrożały.  

              Z racji tego, że część rolników nie otrzymała jeszcze dopłat unijnych, w wielu gospodarstwach brakuje gotówki. Dlatego gospodarze szukają tańszych nawozów i znajdują u importerów. Najczęściej importowana jest sól potasowa, a także saletra gruzińska oraz meksykańska. Różnice niekiedy między polskim a zagranicznym produktem są stosunkowo duże. Krajowi producenci starają się nadążać tendencją i obniżają ceny, ale pośrednicy są czujni i szybko reagują kolejnymi zmianami w dół. Na całej sytuacji zyskują rolnicy. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)