Montaż i zalety kół bliźniaczych
Napisane przezdnia  29-04-2016 10:00 29-04-2016 10:00 printer
Montaż i zalety kół bliźniaczych

Montaż i zalety kół bliźniaczych

              Koła bliźniacze, montowane w ciągnikach mają kilka kluczowych zalet. Można je łączyć na kilka sposób. Istotną rzeczą jest dobranie odpowiednich kół do sprzętu, którym dysponuje gospodarstwo.

 


              Atutem kół bliźniaczych jest przede wszystkim zwiększenie powierzchni styku maszyny z podłożem. W wyniku tego zostaje zredukowany poślizg. Ponadto zmniejszone jest dzięki temu ugniatanie gleby, a koleiny są znacznie płytsze.

Koła bliźniacze montuje się w ciągnikach, po to by maszyna mogła w lepszy sposób poradzić sobie w zabiegach uprawnych potrzebujących dużej siły uciągu. Ich łączenie może odbywać się przy pomocy pierścienia dystansowego i szybkosprzęgów, ale też za pomocą łączników szpulowych. Jest to jednak metoda nieco ryzykowna, ponieważ skutkować może uszkodzeniem osi. Istnieje także metoda bazująca na 3 lub 5 ramionach. W tym przypadku montaż polega na oparciu końców ramion na specjalnych gniazdach, które umiejscowione były na obręczach koła macierzystego. Warto jednak wspomnieć, iż jest to sposób, który może przysporzyć nieco więcej kłopotów.


Bardzo ważne jest przy decyzji o zamontowaniu kół bliźniaczych dopasowanie ich do sprzętu, którym dysponuje gospodarstwo. Warto w związku z tym skorzystać z usług profesjonalnych firm, które będą bardzo pomocne w tym temacie, a także posiadają szeroki asortyment.

Kiedy już nabędziemy odpowiednie koła pozostaje jeszcze kwestia montażu. W dobrym guście będzie ustawienie maszyny na kilkucentymetrowej desce o równej powierzchni. Wówczas możemy przystąpić do osadzenia koła bliźniaczego. Kiedy już to zrobimy należy spiąć połączenie sprzęgiem. Warto wiedzieć, iż łączenie to powinno być mocowane równolegle do podłoża, ponieważ wtedy zyskamy pewność instalacji. Raz połączone koła należy skontrolować po przejechaniu kilkudziesięciu metrów, ponieważ może zdarzyć się, iż wystąpią niewielkie luzy. Nie należy również zapominać o odpowiednim ciśnieniu w obydwu kołach. Koło macierzyste winne być dostosowane do typu prac, które wykonujemy, zaś koło bliźniacze musi odznaczać się ciśnieniem niższym. Po tak zamontowanych kołach bliźniaczych można ruszać do pracy. 
Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)