Kiedy siać kukurydzę?
Napisane przezdnia  28-04-2016 00:08 28-04-2016 00:08 printer
» Produkcja zwierzęca » Kiedy siać kukurydzę?
Kiedy siać kukurydzę?

Kiedy siać kukurydzę?

              Jeśli chodzi o odpowiedni czas na siew kukurydzy rozpoczyna się on zwykle w drugiej połowie kwietnia. Jednak warunki atmosferyczne niekiedy powodują, że rolnicy stają przed dylematem związanym właśnie z optymalnym terminem siewu kukurydzy.


              W związku z obecnymi warunkami atmosferycznymi gleba, która nagrzeje się w ciągu dnia nie jest w stanie utrzymać ciepła, ponieważ w nocy temperatura znaczącą spada. Prognozy długoterminowe również nie nastrajają optymistycznie, ponieważ meteorolodzy nie zapowiadają znacznego wzrostu temperatur, również na początku maja. A jak wiadomo, optymalna temperatura gleby przy siewie kukurydzy to około 8 stopni. Dlatego wegetacja roślin może być opóźniona. Jednak patrząc z drugiej strony gleba utrzymuje jeszcze pozimową wilgoć, z której warto skorzystać, ponieważ niewiadomo czy i w tym roku może wystąpić problem związany z suszą.  

              W wyniku tego pojawia się pewien dylemat, a mianowicie; czy czekać aż temperatura gleby wzrośnie, czy może korzystać z wilgotnej gleby ? Wiele zależy od regionu Polski, ponieważ pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. I nie do końca wiadomo co przyniesie kolejny dzień.

              Kukurydza jest rośliną, która stroni od chłodu, dlatego niektóry wstrzymują się jeszcze z jej siewem, licząc na lepszą aurę. Wynika to z faktu, iż w momencie, gdy gleba jest zbyt chłodna, a ziarno długo w niej leżakuje powoduje, że roślina wschodzi znacznie dłużej a w konsekwencji może być słabsza. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)