Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?
Napisane przezdnia  22-04-2016 07:39 22-04-2016 07:39 printer
» Produkcja zwierzęca » Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?
Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?

Jak wprowadzić świeże pasze dla bydła?

              Mogłoby się wydawać, że skarmianie bydła świeżymi paszami to nic trudnego. Kiedy w sezonie wiosennym pojawia się już taka możliwość gospodarze niezwłocznie z niej korzystają. Jednak świeże pasze należy wprowadzać stopniowo, by uniknąć niepotrzebnych problemów.


              Za sprawą świeżych pasz bydło może otrzymać zbyt wysoką ilość białka, który ulega rozkładowi w miejscu zwanym żwaczem. W związku z tym w żwaczu wytwarzany jest amoniak biorący udział w syntezie białek drobnoustrojów. Jego nadmiar usuwany jest z wątroby a następnie przekształcany w mocznik. Jeśli natomiast mocznika jest za dużo zostaje on usuwany z organizmu wraz z mlekiem, moczem oraz kałem. Co więcej zbyt duża ilość mocznika to  negatywny wpływ na wątrobę i nerki, ale również wiele innych poważnych problemów. W związku z tym wskazane jest wprowadzanie preparatów, które pomogą zapobiec tego typu sytuacjom.

              Przy żywieniu bydła nie należy zapominać, że każda nowa pasza musi być wprowadzana do dawki stopniowo. Wynika to z faktu, iż bydło nie toleruje raptownych zmian. Nagłe wprowadzenie nowej paszy zawsze powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu żwacza i trawieniu objawiające się spadkiem produkcji i biegunką oraz pogorszeniem składu i jakości mleka. Przy zbyt gwałtownym przejściu z żywienia zimowego krów na żywienie zielonkami, zawartość tłuszczu (z powodu niskiej zawartości włókna w dawce) może się wyraźnie obniżyć, nawet o 1%. Niski poziom włókna w dawce to niedostateczne wydzielanie śliny przy przeżuwaniu, prowadzące do zakwaszenia żwacza i występowania biegunek. W związku z tym celowy jest dodatek słomy lub siana.Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)