Jak dbać o pastwiska i łąki, prace polowe
Napisane przezdnia  19-04-2016 07:02 19-04-2016 07:02 printer
» Produkcja zwierzęca » Jak dbać o pastwiska i łąki, prace polowe
Jak dbać o pastwiska i łąki, prace polowe

Jak dbać o pastwiska i łąki, prace polowe

              Prace polowe ruszyły już na dobre. Gospodarze wykonują różnorodne zabiegi agrotechniczne na polach uprawnych. A co z pastwiskami i łąkami ? Jak o nie zadbać wiosną ?

 


              Łąki, tak samo jak pola uprawne również potrzebują prawidłowej pielęgnacji. W związku z tym należy o nie zadbać m.in. konkretnymi zabiegami agrotechnicznymi.

              Na wstępie należy powiedzieć o włókowaniu łąk. Jest to pierwszy etap prac, polegający na usunięciu nierówności i kretowisk z powierzchni pola. Atutem tego zabiegu jest również poprawa warunków rozwoju roślin, które porastają łąki. Rolnicy wykorzystują do tego bardzo często brony, odwracając je na drugą stronę, lub też metalowe obręcze, czy też zużyte opony.

              Do zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli chodzi o łąki i pastwiska zaliczyć można także wałowanie. Jest ono zalecane na glebach lekkich, z racji tego, iż w zewnętrznej warstwie znajduje się stosunkowo dużo powietrza. W związku z tym zabieg ten pozwala na usunięcie nadmiaru zgromadzonego powietrza, ale także na zagęszczenie gleby.

              Pozostaje jeszcze kwestia bronowania. Przesłankami do wykonywania tego zabiegu nie zawsze muszą wystąpić. Jest on zalecany wówczas, gdy na polu widoczna jest warstwa tzw. filcu, a także występują na nim warstwy mchów, porostów, czy też namułów łąkowych. Wówczas zabieg ten pozwoli dotlenić glebę i poprawić jej ogólny stan.

              Pielęgnacja pastwisk i łąk to nieodzowny element prowadzenia gospodarstwa. Właściwe zadbanie o te tereny jest szczególnie ważne, ponieważ w sezonie będą stanowiły paszę dla zwierząt. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)