Co warto wiedzieć-uprawa kukurydzy ?
Napisane przezdnia  30-03-2016 07:00 30-03-2016 07:00 printer
» Produkcja zwierzęca » Co warto wiedzieć-uprawa kukurydzy ?
Co warto wiedzieć-uprawa kukurydzy ?

Co warto wiedzieć-uprawa kukurydzy ?

              Spoglądając na krajobraz naszego kraju śmiało można stwierdzić, iż kukurydza jest rośliną dominującą wśród wszelkiego rodzaju upraw. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jej uprawy by plony oraz jakość była na najwyższym poziomie.


              Jeśli chodzi o wymagania glebowa, kukurydza jest rośliną, która nie wymaga szczególnych warunków. Bardzo dobrze poradzi sobie na stanowiskach pszennych, oraz żytnich, gdzie gleba odznacza się pH oscylującym wokół 5-7,5. Warto dodać, iż kukurydza jest rośliną ciepłolubną, w związku, z czym ma równie duże zapotrzebowanie na wilgoć. Stosunkowo wysoka temperatura i wilgoć pozwoli roślinie wzrastać w przyspieszonym tempie. Niekiedy nawet dwukrotnie. Warto również pamiętać, iż w przypadku uprawiania kukurydzy na terenach gorszych jakościowo o wzmacnianiu rośliny fosforem oraz potasem.


              Termin wysiewu nasion kukurydzy to równie ważna kwestia. Optymalnymi warunkami jest czas, kiedy temperatura gleby utrzymuje się na poziomie 8-10 stopni. Zwykle siew kukurydzy odbywa się od połowy kwietnia do połowy maja. Ponadto warto pamiętać o głębokości siewu. W przypadku gleb ciężkich jest to 4-5 cm, natomiast gleb lżejszych 6-7 cm.

              Co więcej, na plony oraz ich, jakość wpływa zagęszczenie. Nasiona kukurydzy powinny być wysiane w rzędach, gdzie odległość między nimi to 15-30 cm. Rozbieżność ta wynika z odmiany, ponieważ odmiany wczesne należy posiać w mniejszym zagęszczeniu, natomiast późniejsze już w nieco większym. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)