Odchów cieląt-bydło mleczne i mięsne
Napisane przezdnia  15-03-2016 06:58 15-03-2016 06:58 printer
» Produkcja zwierzęca » Odchów cieląt-bydło mleczne i mięsne
Odchów cieląt-bydło mleczne i mięsne

Odchów cieląt-bydło mleczne i mięsne

         Aby produkcja bydła mlecznego, czy też mięsnego była opłacalna warto już od samego początku zadbać o zwierzęta. Prawidłowy odchów zwierząt jest niezmiernie ważny i ma ogromny wpływ na to jak w przyszłości będzie funkcjonowało stado.


         Niezmiernie ważne przy odchowie cieląt jest to by jak najszybciej po narodzeniu cielę dostało siarę. Z racji swych właściwości siara pozwala nabrać młodemu zwierzęciu odporności, która rzutuje na jego dalsze życie. 

         Gospodarz odchowujący młode cielęta powinien ze szczególną uwagą zatroszczyć się o jakość i ilość dostarczanego pożywienia. Mowa tu zarówno o mleku jak i pokarmie stałym. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie cielęciu takich warunków by miało ono stały dostęp do pożywienia. Wówczas samo będzie uzupełniało jego braki. Do prawidłowego rozwoju niezbędna jest również witamina D. Jest ona wytwarzana w organizmie na skutek promieni słonecznych. Dlatego młode zwierzęta powinny dużo czasu spędzać na słońcu. Ponadto należy także dodać, iż w procesie odchowu cieląt rzeczą istotną jest tworzenie więzi między krową a jej młodym. Dlatego zwierzęta powinny mieć zapewniony spokój by mogły nawiązać niezmiernie ważne dla dalszego rozwoju, pozytywne relacje. 

         Poza skupieniem uwagi na cielętach nie należy zapominać również o krowach. Warto w tym okresie zwrócić uwagę na wymiona krów, ponieważ są one wówczas szczególnie narażone na zapalenia. A to może w konsekwencji skutkować brakiem pokarmu. Ponadto dobrze jest zabezpieczyć się zamrażając siarę, by w momencie wystąpienia takiej sytuacji nie pozostawiać cielęta bez życiodajnego pokarmu. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)