Umorzenie kar za mleko
Napisane przezdnia  07-03-2016 06:36 07-03-2016 06:36 printer
» Produkcja zwierzęca » Umorzenie kar za mleko
Umorzenie kar za mleko

Umorzenie kar za mleko

         Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce umorzenia 2 i 3 raty kar za mleko. W tym kierunku przygotowano uchwałę, która niebawem ma trafić do konsultacji społecznych. Jednak aby umorzenie kar było możliwe zgodę na to musi wyrazić Bruksela. Należy dodać, iż jeden taki wniosek został już odrzucony.


         Rolnicy we wrześniu ubiegłego roku zapłacili już 1/3 naliczonej im kary za nadprodukcję mleka. Pozostałe dwie są jeszcze do zapłacenia. Fakt rozłożenia kary na raty niewątpliwie pomaga, aczkolwiek wielu rolników jest na granicy bankructwa. Wpływa na to nie tylko wysokość kar, ale również niskie ceny skupu mleka, ponieważ tak tanio już dawno nie było. 

         Polska w grudniu zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interwencje. Ponadto prośba ta została ponowiona w lutym. Jednak i to nie przyniosło żadnych rezultatów. Dlatego Rząd nieustannie szuka wyjścia z sytuacji. Tym razem pomóc mają krajowe przepisy i ustawa o finansach publicznych, która umożliwia umorzenie zobowiązań w związku z trudną sytuacją finansową. 

         Wniosek ten powinien zostać pozytywnie rozpatrzony przez Komisję Europejską zwłaszcza dlatego, że Polska zapłaciła już całą kwotę jaką Bruksela nałożyła za nadprodukcję mleka. W związku z tym zobowiązania rolników są wobec Rządu a nie wobec Unii Europejskiej, a skarb państwa nie chce tych zobowiązań egzekwować. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)