Rynek jabłek z problemami
Napisane przezdnia  04-03-2016 06:36 04-03-2016 06:36 printer
» Wiadomości rolnicze » Rynek jabłek z problemami
Rynek jabłek z problemami

Rynek jabłek z problemami

         Ilość jabłek na rynku przyprawia niektórych o zawrót głowy. Stąd trwoga o dalszą przyszłość. I choć na razie większość z nich ukryta jest w chłodniach z kontrolowaną atmosferą to niebawem może dojść do tego, iż sytuacja wymknie się spod kontroli.


         Aktualna sytuacja wygląda tak, iż chłodnie są szczelnie zamknięte, a sadownicy uzbrojeni w cierpliwość nadal czekają, bo zainteresowania towarem po prostu nie ma. Ponadto eksport również nie nastraja optymistycznie, ponieważ ciężko będzie zastąpić rosyjski rynek, który odznaczał się dużą chłonnością. 

         Tegoroczna wiosna może różnić się znaczącą od tej z ubiegłego roku. Świadczą o tym ceny. W marcu 2015 roku kilogram jabłek najbardziej pożądanych odmian przekraczał nawet 2 złotych, zaś na dzień dzisiejszy ceny nie przekraczają 1,70 zł i na wzrost raczej nie ma co liczyć. 

         Jeśli chodzi o zapasy jabłek są one rekordowe i wynoszą 1,3 mln ton. Dlatego zagospodarowanie takiej ilości i osiągniecie dobrych cen może być stosunkowo trudne. Obecna sytuacja wskazuje na to, że jabłka deserowe mogą trafić do przemysłu. Sąsiedzi z zachodu pilnują swoich rynków zbytu. Ci ze wschodu również nie wykazują dużego zainteresowania. Warto dodać, iż Polska jest jedynym krajem europejskim, gdzie produkcja jabłek nie maleje a wzrasta.

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)