Modernizacja gospodarstw rolnych-nowy prow
Napisane przezdnia  03-03-2016 06:44 03-03-2016 06:44 printer
» Produkcja zwierzęca » Modernizacja gospodarstw rolnych-nowy prow
Modernizacja gospodarstw rolnych-nowy prow

Modernizacja gospodarstw rolnych-nowy prow

         Modernizacja gospodarstw rolnych wyruszyła już na dobre. Na ten rok w puli do podziału jest 6,5 mld złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o terminie składania wniosków o wszystkie rodzaje wsparcia w tym zakresie.


         Na wstępie należy powiedzieć, iż o dotacje mogą ubiegać się rolnicy, których gospodarstwa mieszczą się w wielkości ekonomicznej od 10 do 200 tys. euro. Zaś Ci, którzy podejmą decyzję o wspólnym składaniu wniosków musi mieć łącznie 15 tys. euro. Dofinansowanie możliwe jest w czterech obszarach. Są to obszary A, B, C oraz D. Pierwsze trzy są już stosunkowo dobrze znane przez rolników, ponieważ dotyczą produkcji prosiąt, mleka, a także bydła opasowego. Obszar ostatni-D to dofinansowanie na zakup maszyn.

         Na pierwsze trzy sektory, przeznaczona do podziału pula pieniędzy, na lata 2015-2016 wynosi 5 mld złotych. Z czego wnioski złożone w roku 2015 to wykorzystany zaledwie 1 mld złotych. Na ostatni obszar, czyli zakup maszyn i urządzeń przeznaczono 1,5 mld złotych. Wnioski na modernizację gospodarstw rolnych będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 31 marca do 29 kwietnia 2016 roku. Jest to niespełna miesiąc na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, np. pozwoleń na budowę. Dlatego decydując się na ten rodzaj wsparcia nie powinno się zwlekać z kompletowaniem najważniejszych dokumentów. 

         Istotnym faktem jest to, że rolnicy, którzy korzystali już z dotacji na zakup maszyn i urządzeń rolniczych w latach 2007-2013 nie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu tego samego typu urządzeń. Jeśli gospodarz w tamtym czasie uzyskał dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego, nie może wówczas ubiegać się o dofinansowanie na ten samej rodzaj maszyny.  W związku z tym wszelkie inwestycje muszą być zaplanowane w sposób bardzo skrupulatny. Ich realizacja powinna przyczynić się do zwiększenia tendencji wzrostowej wartości dodanej gospodarstwa co najmniej o 10 %.Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)