Leasing dla rolników
Napisane przezdnia  19-02-2016 06:19 19-02-2016 06:19 printer
Leasing dla rolników

Leasing dla rolników

         Rozwój gospodarstwa nierozerwalnie łączy się z maszynami i urządzeniami rolniczymi. Niekiedy ich zakup przekracza możliwości finansowe. Co wówczas zrobić ?

 


         Istnieje wyjście, które coraz chętniej jest rozpatrywane przez rolników. Mianowicie, mowa o leasingu. Aby był on możliwy należy jednak spełnić podstawowe kryteria formalne. Wzięcie sprzętu rolniczego w leasing będzie możliwe wówczas, gdy gospodarstwo nie jest zadłużone wobec budżetu państwa. Czyli najprościej rzecz ujmując sprawdzane jest, czy rolnik opłaca składki KRUS,  a także podatek rolny. Z pożyczki leasingowej mogą korzystać zarówno rolnicy, którzy przez długi czas prowadzą gospodarstwa, ale również Ci, którzy są stosunkowo młodymi gospodarzami.

         Jeśli chodzi o sam leasing istnieją dwie opcje. Rolnicy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego, oraz leasingu finansowego. Leasing operacyjny to taki, gdzie maszyna rolnicza będzie zaliczana jako składnik majątkowy leasingodawcy.  Wówczas koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy będą stanowiły raty leasingowe wzbogacone o opłatę wstępną. Natomiast bardzo ważnym elementem jest fakt, iż podatek VAT doliczany jest do każdej raty. Po upływie okresu umowy, rolnik ma możliwość wykupu maszyny za kwotę zawartą w umowie. Natomiast leasing finansowy mówi o tym, iż na koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy nie składa się cała rata, ale tylko jej część odsetkowa. Podatek VAT w tej formie jest w całości płatny z góry wraz z pierwszą ratą. Rolnik po upływie umowy nie wykupuje w leasingu finansowym maszyny, lecz staje się jej właścicielem w momencie zapłacenia ostatniej raty. Dobór odpowiedniej formy leasingu zależy od indywidualnych potrzeb oraz od sytuacji finansowej i podatkowej gospodarstwa. Jednak chętniej wybieraną formą jest leasing operacyjny, ponieważ dla wielu jest on korzystniejszy pod względem podatkowym, a także mniej skomplikowany w rozliczeniach.

         Leasing, choć jest formą pożyczki funkcjonującą stosunkowo krótko, to chętnie braną pod uwagę przez rolników. Warto pamiętać, iż korzystając z leasingu niezbędne jest również zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego maszyny, weksla z deklaracją wekslową, dotacji, czy też cesji z ubezpieczenia na rzecz leasingodawcy.Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 4/5 (80%) (1 ocena)