Czym jest cicha ruja u bydła?
Napisane przezdnia  12-02-2016 06:03 12-02-2016 06:03 printer
» Produkcja zwierzęca » Czym jest cicha ruja u bydła?
Czym jest cicha ruja u bydła?

Czym jest cicha ruja u bydła?

            Cicha ruja u bydła jest to przypadłość w wyniku, której zewnętrzne objawy rui są znacznie słabsze. Powodów tej dolegliwości jest kilka.

 


            Jednym z powodów występowania cichej rui właściwej jest m.in. niewłaściwie żywienie krów. Na skutek nieprawidłowo dobranych pasz może dojść do zatrzymania w wątrobie procesu, jakim jest synteza cholesterolu. Do cichej rui właściwej może przyczynić się zbyt duża ilość białka w paszy, niedostatek składników mineralnych, czy też witamin A i E. Zatrzymanie tego procesu z kolei wpływa destruktywnie na syntezę estrogenów w jajnikach.

            Powodem wystąpienia omawianej dolegliwości może być także infekcja dróg rodnych. W wyniku infekcji może dojść do powstania ciałka rzekomo ciążowego.

            U bydła występują również cicha ruja fizjologiczna. Przypadłość tego typu u krów zwykle może wystąpić podczas pierwszej rui po porodzie, czyli około 3-4 tygodnia laktacji. Wystąpienie rui fizjologicznej ma związek z ujemnym bilansem energii, czy też infekcją dróg rodnych. To z kolei powoduje wytworzenie się ciałka żółtego przetrwałego, które hamuje wystąpienie rui. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)