Pogłowie świń w Polsce
Napisane przezdnia  11-02-2016 06:03 11-02-2016 06:03 printer
» Produkcja zwierzęca » Pogłowie świń w Polsce
Pogłowie świń w Polsce

Pogłowie świń w Polsce 

         Pogłowie świń w Polsce jest najniższe od 60 lat. Pomimo licznych starań nie udało się zatrzymać tendencji spadkowych. W ciągu roku pogłowie świń spadło o 6%. Głównym powodem takiej sytuacji są niskie ceny skupu żywca.


         Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, iż w miesiącu grudniu w Polsce było niespełna 10 mln 600 tys. sztuk trzody chlewnej. Okazuje się, że liczba ta jest zbliżona do sytuacji sprzed 60 lat. 

         Od tamtego czasu niewątpliwie zmianie uległa wydajność hodowli oraz jakość mięsa, jednak tak drastyczny spadek jest niepokojący. Wiele organizacji branżowych podejmuje działania mające na celu odwrócenie tendencji. Mimo to oczekiwanych rezultatów nie widać. Polscy hodowcy nie dają rady konkurować z zachodnimi farmerami, ponieważ tak tania produkcja na dłuższą metę jest po prostu niemożliwa. 

         Jeśli chodzi o ceny trzody są one bardzo niskie. Jednak jeszcze niższe niż w naszym kraju są ceny trzody w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Rumuni, Francji, Portugalii oraz Danii. Z problemami w tym sektorze borykają się również Niemieccy farmerzy, aczkolwiek pogłowie świń jest na tyle duże, że łatwiej jest utrzymać rentowność. 

         Analitycy Agencji Rynku Rolnego przewidują, iż w pierwszej połowie roku tendencja spadkowa w produkcji wieprzowiny nadal będzie się utrzymywać. Ponadto najprawdopodobniej do końca roku  na znaczne polepszenie sytuacji nie będzie można liczyć.

 

źródło: GUSPrzeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)