Dyskusja na temat sprzedaży państwowej ziemi
Napisane przezdnia  21-01-2016 07:00 21-01-2016 07:00 printer
» Wiadomości rolnicze » Dyskusja na temat sprzedaży państwowej ziemi
Dyskusja na temat  sprzedaży państwowej ziemi

Dyskusja na temat  sprzedaży państwowej ziemi

            Nie szybciej, niż za pięć lat będzie można kupić grunty rolne. Do konsultacji społecznych trafił projekt na temat ustawy o sprzedaży państwowej ziemi. Izby Rolnicze także, chcą mieć swój głos w zakresie przepisów.

 


            1 maja bieżącego roku kończy się trwający 12 lat okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców. Zdaniem rządu sytuacja ta może wpłynąć na wzmożone zainteresowanie kupnem gruntów rolnych.

            Okazuje się, iż polscy rolnicy mogą nie być w stanie konkurować cenowo z zachodnimi farmerami. Właśnie dlatego powstał projekt, by od maja tego roku państwowej ziemi nie mógł kupić ani rolnik krajowy, ani też zagraniczny.

            O projekcie ustawy dotyczącej sprzedaży państwowej ziemi Prawo i Sprawiedliwość wspominało już podczas kampanii wyborczej. Teraz projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych, międzyresortowych, a także do izb rolniczych.

            Zdaniem tych, których ustawa dotyczy najbardziej przepisy są stosunkowo wymagające i restrykcyjne. Jednak są oni w stanie je zaakceptować, gdy także ich głos i propozycje zostaną uwzględnione.

            Wstrzymanie sprzedaży gruntów rolnych nie wyklucza jednak możliwości jej dzierżawy. Resort Rolnictwa poinformował, iż Agencja Nieruchomości Rolnych będzie ogłaszała przetargi na czasowe użytkowanie. Nie jest wykluczone, że po okresie 5 lat zakaz zostanie zniesiony. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 4/5 (80%) (1 ocena)