Trudny okres dla producentów jaj
Napisane przezdnia  18-01-2016 06:29 18-01-2016 06:29 printer
» Produkcja zwierzęca » Trudny okres dla producentów jaj
Trudny okres dla producentów jaj

Trudny okres dla producentów jaj

            Początek roku okazał się nie być najlepszy dla producentów jaj. Spadkowi uległy nie tylko zamówienia, ale również ceny. Pojawia się jednak optymistyczny akcent. Jest nim wcześnmiejszy w tym roku Dzień Wielkiej Nocy, ponieważ zwykle na rynku w tym okresie sytuacja ulega poprawie.

 


            Ceny jaj od początku roku spadają. Za najmniejsze jaja należy zapłacić od 0,14 do 0,16 groszy za sztukę. Te o rozmiar większe, czyli M-ki kosztują w granicach 0,17-0,19 groszy za sztukę. Za jaja duże należy zapłacić od 0,21 do 0,24 groszy za sztukę. Natomiast te największe, w rozmiarze XL to koszt od 0,28 do 0,30 groszy za sztukę. Trudna sytuacja związana jest ze zmniejszonym handlem wynikającym z wielu, świątecznych dni wolnych.

            Do tej pory zwykle stada stosunkowo dynamicznie przechodziły z jaj średnich w duże. Obecnie, nowe rasy kur znoszą więcej jaj, jednak nie koniecznie są one duże. W wyniku tej zmiany powstaje nadprodukcja jaj średnich. Już w końcem ubiegłego roku spadła również cena kur. Hodowcy decydowali się na sprzedaż po niskich cenach, po to by stworzyć miejsce nowym stadom.

            Do poprawy aktualnej sytuacji mógłby przyczynić się eksport, ponieważ euro utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Jednak wśród odbiorców widoczny jest pewien zastój. Producenci jaj zmuszeni są w związku z tym do przetrwania trudnego okresu. Optymistycznym akcentem jest fakt, iż Święta Wielkanocne w tym roku przypadają na koniec marca, a to już na kilka tygodni wcześniej spowoduje ożywienie rynku.  

            Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)