Chip Tuning w ciągniku i zwiększanie mocy
Napisane przezdnia  08-01-2016 06:13 08-01-2016 06:13 printer
Chip Tuning w ciągniku i zwiększanie mocy

Chip Tuning w ciągniku i zwiększanie mocy 

            Chip tuning to termin, który dotyczy zmian, modyfikacji w zakresie ustawień pompy wtryskowej, a także sterowników silnika w maszynach, jakimi się ciągniki rolnicze.

 


            Chip tuning swym zakresem obejmuje zmianę ustawień pompy wtryskowej, w której skład wchodzi modyfikacja dawkowania paliwa i optymalizacja regulatora LDA, która uzależniona jest od rodzaju pompy. Chip tuning to także modyfikacja sterowników silnika. Zmiany dokonywane są w oprogramowaniu maszyny.

            Zabieg, jakim jest chip tuning ma na celu zwiększenie mocy ciągnika, czyli tzw. jego podrasowanie. Za pomocą wprowadzenia modyfikacji w oprogramowaniu sterującym, silnik zostaje osłabiony, po to by oferta i zakres dostępnych mocy została rozszerzona. Chip tuning wprowadza zmiany, które skutkują inną pracą silnika. Przy niższych prędkościach zwiększa się wówczas moment obrotowy. Skutkuje to bardziej efektywną pracą, a także oszczędnością paliwa. Oszczędność ta może wynosić od jednego do trzech litrów paliwa na jednej motogodzinie. Ekonomika jednak uzależniona jest od eksploatacji.

            Zabieg zwiększający moc ciągnika jest niewątpliwie kuszący. Jednak warto pamiętać, iż ingerencja może nieść za sobą również niekorzystne zmiany. Takim negatywnym skutkiem chip tubing może być m.in. zwiększenie emisji spalin. Ponadto wprowadzając modyfikację w oprogramowaniu może się obniżyć żywotność silnika.

            Zakres modyfikacji, jeśli chodzi o chip tuning ustalany jest indywidualnie w oparciu o konkretny model ciągnika. Przeprowadzenie tunignu możliwe jest w modelach, które wyposażone są w komputer sterujący pracą silnika, a także ich stan techniczny oceniony zostanie, jako bardzo dobry. Należy przy tym pamiętać, iż zabieg ten wymaga demontażu obudowy sterownika, na skutek, czego może zostać utracona gwarancja oferowana przez producenta. W związku z tym, jeśli decydujemy się na zwiększenie mocy ciągnika warto by decyzja ta była w pełni przemyślana i przeprowadzona w sprawdzonym zakładzie. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Mariusz D. #1 Mariusz D. dnia styczeń 24 2016 09:58:24
Robiłem chip tunning ciagnika w firmie Agrotronic . Po zabiegu silnik wyrażnie odżył, nabrał mocy i jest żwawszy. Całośc operacji wykonana komputerowo na wysokim poziomie. Uśmiech
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)