Porodówka urządzona zgodnie z przepisami
Napisane przezdnia  28-12-2015 06:09 28-12-2015 06:09 printer
» Produkcja zwierzęca » Porodówka urządzona zgodnie z przepisami
Porodówka urządzona zgodnie z przepisami

Porodówka urządzona zgodnie z przepisami

            Warunki utrzymywania świń skrupulatnie wyjaśniają jak powinny być przetrzymywane zwierzęta by zachować ich dobrostan. Tak samo jest z kojcami porodowymi. Tam też musi zostać zachowane minimalne uwarunkowanie.

 


            Aby kojce porodowe były przygotowane zgodnie z wymogami należy przede wszystkim stworzyć dla lochy, a także dla prosiąt odpowiedni mikroklimat. Wymagają one nieco innych warunków cieplnych. Dla Lochy temperatura w kojcu powinna wynosić 19-21̊ C, zaś dla prosiąt jest to 31-33̊ C. Sytuacja związana, z różnorodnym komfortem cieplnym może być rozwiązana za pomocą przegród. Nie należy zapominać o utrzymywaniu w miejscu tym należytej higieny.

            Kojec porodowy powinien być podzielony na 2 sektory. Pierwszy, przeznaczony dla lochy wymaga wyposażenia w postaci koryta do zadawania paszy, a także w poidło automatyczne. Drugi sektor zaś, przeznaczony dla prosiąt powinien zostać wyposażony w promiennik podczerwieni lub też płytę grzewczą, a także karmnik oraz poidło.

            Jeśli chodzi o sektor dla lochy, warto by miejsce te było podzielone na 3 części. Część pierwsza to miejsce żywieniowe, część druga to miejsce legowiskowe, natomiast część trzecia to miejsce przeznaczone na oddawanie kału. Warto również dodać, iż kojec dla lochy zgodnie z wytycznymi nie może być mniejszy niż 3,5 m2.

            Kojce porodowe można podzielić na ściołowe i bezściołowe. W kojcach bezściołowych gnojowica zostaje odprowadzana za pośrednictwem kanałów gnojowych do zbiornika głównego. W tym przypadku nie wykorzystuje się żadnej ściółki, a podłoga jest ażurowa. Istnieją również kojce mieszane, które stanowią połączenie wyżej wymienionych rodzajów.

             Poza odpowiednim przygotowaniem kojców porodowych należy również zadbać o zwierzęta pod względem zdrowotnym. Prosięta winne zostać dokładnie oczyszczone, a także, jeśli to konieczne poddane zabiegom przeciwko zewnętrznym i wewnętrznym pasożytom.

            Zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom w kojcach porodowych i nie tylko niewątpliwie wpływa na ich dobrostan, ale także, na jakość miotu oraz ich właściwe odchowanie. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)