Jurgiel apeluje o umorzenie kar
Napisane przezdnia  18-12-2015 07:00 18-12-2015 07:00 printer
» Wiadomości rolnicze » Jurgiel apeluje o umorzenie kar
Jurgiel apeluje o umorzenie kar

Jurgiel apeluje o umorzenie kar

            Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi-Krzysztof Jurgiel wystosował wniosek do unijnego komisarza-Phila Hogana, w którym apeluje o umorzenie kar producentom mleka.

 

 


            Krzysztof Jurgiel na stronie internetowej przedstawił propozycję, która umożliwiłaby umorzenie kar producentom mleka. Mianowicie wyjście sprowadza się do tego, iż należałoby zmienić rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 595/2004. Zmiana ta z kolei winna polegać na dodaniu w artykule 15, w ustępie 1 dodatkowego akapity, w wyniku, którego: „Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot”.

Drugim wyjściem, które pozwoliłoby na umorzenie kar producentom mleka jest złożenie przez Polskę wniosku o wydanie przez Komisję Europejską rozporządzenia. Takie rozporządzenie umożliwiłoby zaniechania poboru niewpłaconych rat poszczególnym krajom członkowskim. Drugie wyjście będzie zastosowane w momencie, gdy Komisja Europejska uzna pierwsze rozwiązanie za nieodpowiednie.

Wystosowanie wniosku przez szefa resortu rolnictwa do unijnego komisarza ma związek z trudną sytuacją polskich producentów mleka, gdzie produkcja mleka stoi na granicy opłacalności. W obecnej chwili pierwszą ratę kar zapłaciło ponad 63 tysiące rolników. Jest to ponad 253 mln złotych. Do zapłaty jednak pozostały jeszcze 2 raty. I właśnie tej większej części dotyczy wniosek. Pozostałe 2 raty to ponad 383,5 mln złotych.

 Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)