Jaki pług wybrać ???
Napisane przezdnia  25-11-2015 07:00 25-11-2015 07:00 printer
Jaki pług wybrać ???

     Jaki pług wybrać ???

            Na rynku rolniczym dostępnych jest wiele pługów. Jednak by orka przyniosła oczekiwany rezultat należy wybrać ten odpowiedni. Warto przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

 


            Decydując się na konkretny pług należy przede wszystkim dopasować go do mocy ciągnika, oraz klasy i struktury gleby. Nie wolno również zapomnieć o tym, na jakiej powierzchni będzie pracował pług, oraz o tym, jaka kwota może zostać przeznaczona na ten cel.

Bardzo ważne to, by nie obciążyć za nadto ciągnika, ponieważ może to spowodować nadmierne zużycie paliwa oraz wpłynąć na jej jakość. Aby zapobiec przeciążeniu ciągnika należy zdefiniować rodzaj i strukturę gleby. Jeśli pług ma pracować na glebie jednorodnej nie jest konieczne wówczas kupowanie drogiego sprzętu o zmiennej szerokości orki. Wystarczy ten o stałej. Natomiast w przypadku gleby zróżnicowanej przyda się inwestycja w pług właśnie o zmiennej szerokości orki np. od 1,2 do 2 metrów, po to by mieć możliwość podniesienia wydajności na glebach o lżejszej strukturze.

            Przy zakupie odpowiedniego pługa warto również zastanowić się nad odkładnią. Istnieje możliwość odkładni pełnej lub ażurowej. Odkładnice ażurowe przydadzą się na glebach gliniastych, które mają sposobność przywierania. Ich użycie wpłynie na lepsze kruszenie skiby oraz zmniejszy opory pracy.

            Przy Finalnej decyzji zakupu odpowiedniego pługa nie można zapomnieć o zabezpieczeniu przed kamieniami. Rezygnacja z tego systemu przy pracy z ciągnikiem, którego moc wynosi ponad 100 KM, przy uderzeniu dużego kamienia może spowodować, iż zmiany w geometrii pługa będą nieodwracalne. Odpowiednie zabezpieczenie należy wybrać pod kątem specyfiki pola. Jeśli duże kamienie nie pojawiają się za często wystarczające będą zabezpieczenia zrywalne. W przypadku częstszego występowania kamieni o większym rozmiarze lepszy efekt przyniesie zabezpieczenie w postaci sprężyn śrubowych. Istnieje również system z zabezpieczeniem hydraulicznym. Jest on jednym z najdroższych, ale zarazem najwygodniejszych systemów zabezpieczenia, ponieważ daje możliwość operatorowi wprost z kabiny zmianę wartości dopuszczalnego naprężenia. Przy takim systemie ważne jest by konstrukcja ramy i obrotnicy była bardzo solidna.



Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:





Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)