Zmiany w pobieraniu świadczeń
Napisane przezdnia  16-11-2015 22:38 16-11-2015 22:38 printer
» Wiadomości rolnicze » Zmiany w pobieraniu świadczeń
Zmiany w pobieraniu świadczeń

Zmiany w pobieraniu świadczeń 

            Z dniem 1 października br. możliwość o odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych do KRUS bądź ZUS będzie miał rolnik, małżonek rolnika, bądź też domownik, który prowadził gospodarstwo rolne, albo też w nim pracował i jednocześnie podlegał ubezpieczeniu w KRUS, a następnie korzystał z pomocy w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym.


            Jeśli osoba znajdująca się w tej sytuacji zdecyduje o odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych do KRUS ma możliwość w ciągu 30 dni od decyzji przyznającej odpowiedni zasiłek, bądź świadczenie (mowa tu o świadczeniu pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłku opiekuńczym, lub zasiłku dla opiekuna) złożyć wniosek w tej sprawie.

            W przypadku, zaś, kiedy rolnicy, małżonkowie rolników i domownicy, którzy w świetle obowiązujących przepisów oprowadzają składki emerytalno-rentowe do ZUS będą mogli przejść do KRUS. W tej sytuacji czas na podjęcie decyzji stanowi 6 miesięcy od momentu obowiązywania ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 roku. Odpowiedni wniosek, który poświadcza o zmianie odprowadzania składek emerytalno-rentowych należy przedstawić wójtowi, burmistrzowi, bądź też prezydentowi miasta.

            Warto dodać również, iż do opłacania składek za osoby, które zdecydują o przejściu do KRUS będzie zobligowany wójt, burmistrz lub prezydent miasta do momentu uzyskania 25-letniego okresu emerytalno-rentowego.

 

Źródło: KRUSPrzeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML: