Rolnik producent-przetwórca-handlowiec
Napisane przezdnia  21-06-2016 09:00 21-06-2016 09:00 printer
» Ciekawostki » Rolnik producent-przetwórca-handlowiec
Rolnik producent-przetwórca-handlowiec

Rolnik producent-przetwórca-handlowiec

              Brak umów kontraktacyjnych, zaniżanie ceny, czy też pobieranie nieuzasadnionych opłat. To tylko niektóre praktyki stosowane przez handlowców, które można uznać za nieuczciwe.  W łańcuchu dostaw producent żywności od lat stoi na straconej pozycji. Ma to zmienić ustawa, która trafiła do konsultacji społecznych.


              Od kilku lat na rynku działa pewien mechanizm. Producenci owoców miękkich zaczynają pracę nie znając stawek, po jakich będą je sprzedawać. Sami przetwórcy, którzy są kolejnym ogniwem w łańcuchu, stoją na straconej pozycji wobec sieci handlowych. Wymuszanie niskich cen, stosowanie tzw. opłat półkowych czy promocyjnych, a do tego wydłużone terminy płatności to norma. Tego typu zjawiskom ma zapobiec w przyszłości ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi o wprowadzeniu mechanizmów żeby wszystkie strony umowy były na takiej samej pozycji.

              Z drugiej strony ustawa ma doprowadzić do wyrównania stosunków handlowych na poziomie przetwórstwo-handel. Większe uprawnienia będzie miał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa zakłada stosowanie kar finansowych za kupowanie towarów bez podpisania wcześniejszych umów, oraz stosowanie nieuczciwych praktyk. Przeczytaj również:
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Ranking
Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)